Glaukoma – lėtinė akių liga, kurios laiku nediagnozavus ir nepradėjus gydyti, galima apakti. Šiuo metu pasaulyje glaukoma laikoma viena iš nepagydomų ligų. Ji klastinga tuo, kad pačiose pirmosiose ligos stadijose žmogus dažniausiai nieko nejaučia, nebent gali skųstis ašarojimu ar svetimkūnio pojūčiu akyje. Diagnostiniai požymiai išryškėja tik vėlesnėse ligos stadijose, kuomet stebimi jau toli pažengę ir negrįžtami regos nervo pakitimai.
Ligą pristabdyti galima vaistais, mažinančiais akispūdį. Nepadėjus vaistams pasitelkiami chirurginiai metodai. Ligos negydant, akiplotis vis siaurėja, kol lieka mažas lopinėlis, tačiau vėliau išnyksta ir jis, o žmogus galiausiai apanka. Apakimas glaukomos atveju yra neišgydomas, nes pažeidžiamas regos nervas ir tinklainės nervines ląstelės.
Glaukoma – antra pagal dažnumą aklumo priežastis pasaulyje. Šių dienų medicina gali gana daug – diagnozuoti, apgydyti ar net sustabdyti glaukomą. Tačiau manoma, jog sergančiųjų skaičius ir toliau augs, o 2020 m. šia liga pasaulyje sirgs net 80 mln. žmonių. Nepaisant diagnostikos ir gydymo galimybių, glaukomos nulemto aklumo grėsmė išlieka labai didelė. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 10 000 naujų glaukomos atvejų suaugusiems ir apie 300 atvejų vaikų iki 18 m. amžiaus. Mūsų šaliai tai gana dideli skaičiai. Pagal Didžiosios Britanijos skelbiamus duomenis, 1 iš 50-ies vyresnių nei 40 m. žmonių serga glaukoma. Ir su amžiumi tikimybė susirgti didėja.
Šiuo metu naujų terapijų paieška ir tyrimai nukreipti į neuroprotekcinių ir regeneracinių, atsinaujinimą skatinančių priemonių sukūrimą. Naujausi kamieninių ląstelių tyrimai, atlikti Didžiosios Britanijos kamieninių ląstelių fondo profesorės Geoff Raisman kartu su prof. Peng Khaw iš "Moorfields" akių klinikos, parodė, kad glaukoma sergančiam pacientui suleistos jo paties kamieninės ląstelės turėjo ryškų terapinį poveikį. Paaiškėjo, kad gydyme naudotos kamieninės ląstelės perpus sumažino paciento akispūdį bei atstatė pažeistą jo regos nervą. Kad ši procedūra taptų prieinama kiekvienam iš mūsų, mokslininkams dar reiks atlikti nemažai klinikinių tyrimų, įrodančių šio gydymo saugumą ir efektyvumą. Tačiau tai teikia vilčių, kad ateityje glaukoma bus išgydoma milijonams žmonių.
Šaltiniai - Stem Cell Foundation ir Sveikas Žmogus Paveiklas - futurity.org