Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Naujienos - Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių donorystė - gyvybių gelbėtoja
 
Atgal
 

Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių donorystė - gyvybių gelbėtoja 2014-02-18

Spartūs mokslo pasiekimai atveria kelius į pažangius gydymo metodus, suteikdami naujų, iki šiol neįmanomų, galimybių pasveikti ar sustabdyti ligos progresavimą. Pacientams, kuriems chemoterapija ir radioterapija būdavo paskutinė galimybė, šiuo metu gali rinktis dar vieną gydymo būdą, kuris jau pasiekė įspūdingus rezultatus. Tai – virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacija.

 

Nuo mirties slenksčio iki naujo gyvenimo pradžios

 

„Žinia, jog yra galimybė, kad naujagimiai gali išgelbėti mano gyvybę, buvo neįtikėtina“ – kalbėjo pacientas David Pyne, po sėkmingos virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacijos. David Pyne iš Mančesterio (JK), būdamas 60-ties metų susidūrė su kritine situacija. Diagnozė skausminga – leukemija. Gydytojų verdiktas – liko gyventi 18 mėnesių. Po ilgo laukimo paaiškėjo, jog nėra tinkamo donoro nei tarp šeimos narių, nei donorų duomenų bazėje. Prie to prisidėjo dar ir tai, jog neseniai remisija džiaugęsis vyras buvo priverstas apgalvoti alternatyvius gydymo metodus, kadangi chemoterapija nedavė jokių teigiamų rezultatų.

 

Jungtinėje Karalystėje nėščioms moterims yra suteikiama galimybė dovanoti virkštelės kraujo kamienines ląsteles donorystei. Šios ląstelės vėliau panaudojamos vėžio susirgimams gydyti. „Tai alternatyva kaulų čiulpų ir periferinio kraujo kamieninių ląstelių transfuzijai“ – teigė Mančesterio Christie ligoninės, kurioje ir buvo atlikta David Pyne transplantacija, gydytojas Mike Dennis. „Virkštelės kraujas yra užšaldomas visame pasaulyje ir gali būti transportuojamas ten, kur pacientas nusprendžia būti gydomas“ – sakė gydytojas.

 

Kraujo kamieninių ląstelių transplantacija yra naudojama tam tikro tipo vėžio ir kitų kraujo ligų, tokių kaip pjautuvinė anemija, paveiktų ląstelių atkūrimui. „Šis metodas yra taikomas po chemoterapijos ir radioterapijos kaip imunitetą ir kraujotaką atkurianti procedūra tam, kad būtų išsaugota žmogaus gyvybė ir pacientui grąžintas pilnavertis gyvenimas“ – paaiškina gydytojas Mike Dennis.

 

Po radiacijos ar didelės dozės vaistų pacientams į kraujotaką suleidžiamos kamieninės ląstelės, kurios kaulų čiulpuose prigyja ir atnaujina sveikų kraujo ląstelių gamybą. Transplantacija, nors dažnai gelbstinti gyvybę, bet taip pat sudėtinga ir brangi procedūra. O sunkiausias jos etapas – donoro paieška. Šiuo atveju Davidui labai pasisekė!

 

Minėta Christie ligoninė per 2013 metus jau atliko šešias sėkmingas virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacijas. Kaip ir kitais atvejais, David Pyne transplantacijai buvo naudotos donuotos ląstelės.

 

Dėka galimybės panaudoti virkštelės kraujo kamienines ląstelės, ponas Pyne dabar gali džiaugtis nauju įrašu savo sveikatos istorijoje – ambulatorinis pacientas. Ligoninėje jis turi apsilankyti tik dėl profilaktinių sveikatos patikrinimų.

 

 

Šaltinis: čia