Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Naujienos - "Nauja" oda iš virkštelės kraujo
 
Atgal
 

"Nauja" oda iš virkštelės kraujo 2014-02-28

Vystantis regeneracinei medicinai sukuriama vis daugiau naujų, pažangių ir efektyvių gydymo metodų. Dar vienas spartus žingsnis į priekį – nudegimų gydymas kamieninėmis ląstelėmis. Pirmą kartą naudojant kamienines ląsteles iš virkštelės buvo išauginta dirbtinė oda. Šis naujas metodas sunkių nudegimų pacientams užtikrina greitesnį odos persodinimą, kadangi dirbtinė oda gali būti saugoma ir panaudojama vos prireikus.

 

Remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (WHO) duomenimis, kiekvienais metais JAV užfiksuojama apie 400,000 nudegimų, iš kurių apie 40,000 pacientų reikalinga hospitalizacija. Viena iš problemų, su kuriomis dabar susiduria sunkių nudegimų pacientai yra tai, jog norint panaudoti esamus dirbtinės odos kūrimo metodus, reikalingas ilgas laikas, kadangi nauja oda auginama iš sveikos paciento odos.

Mokslininkai iš Granados universiteto histologijos departamento Audinių inžinerijos tyrimų grupės įrodė, jog virkštelės mezenchiminės kamieninės ląstelės gali virsti į odos epitelines ir poodžio ląsteles, dengiančias burnos vidų, vadinamą oral mucosa. Tam, jog būtų išauginta dirbtinė oda, papildomai kartu su virkštelės kamieninėmis ląstelėmis, tyrėjai naudojo biomedžiagą iš fibrino (kraujo krešėjime dalyvaujančio baltymo) ir agarozės (polimero, paprastai išgaunamo iš jūros dumblių). Tyrėjai sujungė virkštelės kraujo kamienines ląstelės su minėta biomedžiaga ir pastebėjo, jog tikrinant šį derinį in vivo gaunami teigiami rezultatai – dirbtinės odos ir oral mucosa augimas.

 

Tyrėjai pažymi, jog kamieninės ląstelės yra „puikios kandidatės“ audinių inžinerijai dėka savo „proliferacijos ir diferencijavimo galimybių“, bet jų potencialas virsti epitelinėmis ląstelėmis nebuvo ištirtas. Tačiau visa tai jau praeityje. Šiuo metu vykdomi papildomi tyrimai – šių ankstesnių tyrimų patvirtinimas ir jų pritaikymas dviem struktūroms – odai ir oral mucosa – ypač reikalingų nudegimams gydyti, regeneruoti.

 

„Sukurdami šią naują odos „rūšį“ orientavomės į tai, jog naudodami kamienines ląsteles iš virkštelės pagreitinsime gamybos procesą ir išplėsime dirbtinės odos pritaikymą. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės yra saugomos audinių bankuose, taigi jos gali būti panaudotos tuoj jau pat, kai pacientas susižeidžia,“ - teigia Antonio Campos, Granados universiteto histologijos profesorius ir vienas iš šio tyrimo autorių.

 

Tyrimas publikuotas žurnale  Kamieninių ląstelių pritaikomoji medicina (Stem Cells Translational Medicine).

 

Šaltinis:

1.http://www.thehindu.com/sci-tech/science/artificial-skin-created-using-stem-cells-from-umbilical-cord/article5386384.ece

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131122084407.htm

3. http://www.medicalnewstoday.com/articles/269313.php