Tai, kad sąnarinė kremzlė iš dalies regeneruoja tik tuomet, kai kartu su kremzle yra pažeidžiama ir kaulinė plokštelė, o plonesni defektai spontaniškai neužgyja, pastebėta dar aštuonioliktame amžiuje. Pagrindinė kremzlinio audinio problema ta, kad jo ląstelių nepasiekia nervai, kraujagyslės ir limfagyslės, tad medžiagų apykaita vyksta labai silpnai. Tuo tarpu, gilūs kremzlės-kaulo pažeidimai sugyja randiniu audiniui, taip sumažindami sąnario funkcionalumą. Taigi, mokslininkai ir medikai seniai suko galvas, kaip padėti nuo įvairių sąnarių ligų kenčiantiems pacientas atkurti kremzlės morfologines ir funkcines savybes ir grąžinti jiems judėjimo džiaugsmą.
Viena iš naujausių gydymo technologijų – gydymas ląstelių terapija. Virkštelės kraujyje yra gausu įvairių tipų ir aukštos kokybės kamieninių ląstelių. Tad jį ir nusprendė panaudoti Korėjos bei JAV mokslininkai, kurdami CARTISTEM®. Jo gamybai buvo naudojamos būtent mezenchiminės, išskirtos iš donuoto virkštelės kraujo (alogeninės), kamieninės ląstelės. Jos maišomos su hialuronu, natūraliu polimeriniu baltymu, kuris ypač svarbus gijimo procesams ir kaip statybinė kremzlinio audinio medžiaga. CARTISTEM® chirurginiu būdu gali būti suleidžiamas pacientui tiesiai į pažeidimo vietą arba atliekant kitas artroskopines procedūras.
Klinikiniais tyrimais patvirtinta – preparatas CARTISTEM®, pagamintas iš virkštelės kraujo mezenchiminių kamieninių ląstelių, yra saugus ir efektyvus gydant tiek trauminius, tiek degeneracinius sąnarių pažeidimus. Praėjusiais metais užbaigti klinikiniai tyrimai Korėjoje, o šiemet – ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Preparate esančios mezenchiminės ląstelės, suleistos į pažeidimo vietą, sekretuoja įvairius augimo faktorius ir citokinus, kurie turi imunosupresinį, uždegimą skatinatį bei reguliuojantį poveikį. Jie taip pat stabdo ląstelių žūtį bei skatina jų augimą. Dėl to kremzlės ląstelės vėl geba sintetinti tarpląstelinius baltymus ir taip suformuojamas sveikas, natūralus audinys. Preparato efektyvumą patvirtina ir statistiniai duomenys, kuriuos pateikia CARTISTEM® gaminanti Medispot.
Šaltinis www.sciencedaily.com. Paveikslas iš http://investorstemcell.com. Video Medispot.