Kamieninės ląstelės - taip gydo gamta Pagrindinis - Kodėl verta išsaugoti? - Kas yra ląstelių terapija?
Atgal
 

Kas yra ląstelių terapija?


Ląstelių terapija – naujas revoliucinis ligų ir traumų gydymo būdas, leidžiantis atstatyti pažeistas ir sergančias kūno dalis transplantuojant sveikas ir naujas ląsteles – kamienines ląsteles.

 

Pastaruoju metu kamieninių ląstelių tyrimai tapo sparčiausiai besivystančia biologijos, biomedicininių tyrimų sritimi. Mokslinėje spaudoje vis daugėja pranešimų apie sėkmingą įvairių susirgimų gydymą transplantuojant kamienines ląsteles.

 

Sparčiai didėjant sergančiųjų onkologinėmis, širdies bei kraujagyslių sistemos ligomis, diabetu, degeneraciniais raumenų ar nervų sistemos susirgimais bei autoimuninėmis ligomis skaičiui, ieškoma naujų būdų, kaip atstatyti šių susirgimų pažeistus audinius, organus bei funkcijas. Nauja, sparčiai besivystanti medicinos sritis – regeneracinė medicina - siūlo galimybę gydyti daugelį šių ligų skatinant natūralius gijimo procesus, atstatant pažeistus audinius, organus bei jų funkcijas genų, audinių inžinerijos pagalba, transplantuojant sveikas ir naujas ląsteles.

 

Daugelį šio amžiaus ligų sukelia priešlaikinė specifinių ląstelių žūtis arba jų veiklos nepakankamumas, organizmo nesugebėjimas šias ląsteles pakeisti naujomis arba atstatyti jų funkcijas. Šiuo metu perspektyviausiu pažeistų audinių arba organų funkcijų atstatymo būdu laikoma ląstelinė terapija. Jos metu, transplantuojant sveikas ir naujas ląsteles, atstatomos specializuotų ląstelių sutrikusios funkcijos, o tuo pačiu pažeisti audiniai bei organai.

 

Ryškiausias ir visiems žinomas ląstelinės terapijos pavyzdys yra donoro kamieninių ląstelių panaudojimas kaulų čiulpų transplantacijai. Šiuo metu tai yra pagrindinė patvirtinta gydymo kamieninėmis ląstelėmis galimybė. Šių ląstelių pagalba jau galima išgydyti daugelį susirgimų – tai ūmios bei lėtinės leukemijos, mielodisplastiniai sindromai, kamieninių ląstelių sutrikimai, mieloproliferaciniai ir limfoproliferaciniai sutrikimai, paveldėti medžiagų apykaitos, eritrocitų, imuninės sistemos sutrikimai, įvairios vėžio formos.

 

Tačiau ligų, kurios gydomos kamieninių ląstelių pagalba, sąrašas kasdien pasipildo naujomis indikacijomis. Tai ir miokardo infarktas, su amžiumi atsirandančios degeneracinės ligos, negyjantys kaulų ar kremzlės defektai, hepatitas, cukrinis diabetas, nudegimai bei kitos sunkios ligos. Minėtų ligų gydymo metodikos kol kas turi eksperimentinį statusą.

 

Norint pradėti taikyti ląstelinę terapiją, pirmiausia svarbu turėti pakankamą ląstelių kiekį, bei jas išsaugoti. Iki šiol pagrindinis transplantacijai naudojamas suaugusio žmogaus kamieninių ląstelių šaltinis buvo ir yra kaulų čiulpai bei periferinis kraujas. Tačiau dabar jau žinoma, kad kamieninių ląstelių šaltiniu gali būti liekamieji audiniai, kurie tradiciškai yra išmetami, įskaitant ir po operacijų liekantį riebalinį audinį. Juose esama daug kamieninių ląstelių. Šias ląsteles galima pritaikyti žmogaus, iš kurio jos buvo išskirtos, gydymui.