LT
LV
EE
RU
EN
Noriu konsultacijos
Pagrindinis
Naujienos
Kamieninės ląstelės
Kodėl verta išsaugoti?
Kaip viskas vyksta?
Kodėl VITA 34?
Apie mus
Kontaktai
Kamieninės ląstelės - taip gydo gamta
Pagrindinis
-
Kodėl verta išsaugoti?
- DUK
Kas yra ląstelių terapija?
Specialistų nuomonės
Mes išsaugojome
Gydymo pavyzdžiai
10 priežasčių, kodėl verta išsaugoti naujagimio kamienines ląsteles
DUK
Atgal
DUK
Kokia tikimybė, kad mano vaikui kada nors prireiks jo virkštelės kraujo?
Amerikiečių mokslininkų paskaičiavimu, atsižvelgiant į besiplečiančias kamieninių ląstelių panaudojimo galimybes bei augantį vėžinių susirgimų skaičių, tikimybė per gyvenimą pasinaudoti ląsteline terapija yra 1 iš 2 žmonių. Tikimybė, kad vidutiniam vaikui reikės jo paties kamieninių ląstelių transplanto kraujo ligų gydymui iki jam sueis 20 metų yra įvertinta 4 atvejais iš 10,000 (0,04%). Tačiau, per visą gyvenimą, skaičiuojant iki 70 metų amžiaus, tikimybė, kad žmogui reikės jo paties kamieninių ląstelių transplantacijos yra 1 atvejis iš 450 (0,23%). O tikimybė, kad reikės bet kokio transplanto iš giminaičių ar paties žmogaus, yra 1 atvejis iš 220 (0,46%). Kadangi ligų, gydomų kamieninėmis ląstelėmis, sąrašas sparčiai didėja, todėl šie skaičiai nuolat auga. Šaltinis: 1. Dr. F. Leonard Johnson, Oct1998; & Marrow Transplant Newsletter, issue #43, Oct. 98, vol.9 no.3; originally published: FL Johnson, 1997; J Ped Hem Onc 19(3): 183-186. 2. Pasquini, MC, Logan, BR, Verter, F, Horowitz, MM, & Nietfeld, JJ 2005 ASH meeting poster#5260 (download 94 KB) or Abstract published in (2005) 106:1330.
Ar surenkamo virkštelės kraujo kiekio pakanka gydymui?
Ar pakaks virkštelės kraujo kaip biologinės medžiagos transplantacijai, priklauso ne tik nuo jo kiekio surenkamo gimimo metu. Labai svarbus yra branduolinių ląstelių kiekis mililitre. Galutinis surinkto kraujo įvertinimas atliekamas nustačius kamieninių ląstelių skaičių. Paprastai surenkamo kraujo tūrio užtenka pilnai atstatyti kraujodaros sistemą vaikui, sveriančiam apie 40 kg. Kuomet pacientas yra didesnio svorio, galima nuosekli transplantacija (sujungiant suderinamus virkštelės kraujo mėginius), tokiu atveju transplantuotos kamieninės ląstelės turi būti proporcingos paciento svoriui. Taip pat yra galimybė sujungti virkštelės kraujo ir kaulų čiulpų arba periferinio kraujo kamienines ląsteles. Pasaulyje šiuo metu vykdomos transplantacijos padauginus kamieninių ląstelių skaičių in vitro. Virkštelės kraujo transplantacijai minimalus branduolinių ląstelių skaičius yra 2x107/kg, o kamieninių ląstelių – 2x105/kg. Siekiant padidinti virkštelės kraujyje esančių ląstelių skaičių, mokslininkai ieško metodų kaip jas padauginti. 2000 metais JAV, šios kamieninės ląstelės, naudojant sukurtą sistemą, buvo padaugintos ir transplantuotos. Jau atliktos dešimtys transplantacijų naudojant in vitro padaugintas kamienines ląsteles. Regeneracinės medicinos atveju, ląstelių skaičius, naudojamas terapijai, nėra ribotas. Yra atlikta daug tyrimų bei klinikinių bandymų šioje srityje.
Kiek metų ląstelės išlaiko savo savybes?
Moksliniais paskaičiavimais virkštelės kraujo kamieninės ląstelės gyvybingos išlieka daugiau negu 70 metų, tačiau kamieninės ląstelės pradėtos naudoti gydymui prieš trisdešimtmetį, t.y. 1988 metais. Bankai (privatūs ir valstybiniai), kuriuose ląstelės pradėtos saugoti, atsidarė žymiai vėliau, nuo 1992 m. Mokslininkai nuolat tikrina ląstelių kokybę jas užšaldžius - atšildžius. Šaltinis: 1. Broxmeyer E. et al. High-efficiency recovery of functional hematopoietic progenitor and stem cells from human cord blood cryopreserved for 15 years. PNAS 2003;10.1073/pnas.0237086100. 2. Spurr E. E. et al. Cryopreserved human haematopoietic stem cells retain engraftment potential after extended (5-14 years) cryostorage. Cryobiology, Vol 44, No. 3/2002, 210-217(8).
Kokia galimybė panaudoti vaiko ląsteles tėvams, broliams/seserims?
Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės gali būti panaudotos artimų šeimos narių gydymui tik patikrinus jų suderinamumą. Tarp virkštelės kraujo mėginio ir recipiento suderinamumas nustatomas pagal HLA antigenus (human leucocytes antigenes): iš šešių parametrų turi atitikti bent keturi. Statistinė atitikimo tikimybė šias ląsteles panaudoti artimų šeimos narių gydymui ~25-50%. Priešingai, kaulų čiulpų transplantacijos atveju, tarp donoro ir recipiento: iš šešių HLA antigenų turi atitikti šeši, kad kraują galima būtų donuoti.
Jeigu mėginiai neatitinka keliamų reikalavimų, kas vyksta tokiu atveju?
Jeigu virkštelės kraujas neatitinka keliamų reikalavimų, tuomet tokio mėginio saugoti negalime ir toks kraujas yra utilizuojamas.
Kada mokama pirmoji vienkartinė įmoka už virkštelės kraujo surinkimą ir kada už ląstelių saugojimą?
Pirmoji vienkartinė įmoka už virkštelės kraujo surinkimą, paruošimą šaldymui ir atliekamus tyrimus mokama tik tuomet, kai mėginys ištiriamas ir patvirtinama, kad jis yra tinkamas ilgalaikiam saugojimui (tai užtrunka 3-4 sav.). O už ląstelių saugojimą mokama pagal pasirinktą mokėjimo planą (mokėti galima pasirinktinai: už vienerius metus, dvejus, trejus, penkerius, dešimt arba dvidešimt).
Ar turite statistinių duomenų Lietuvos atveju, kad KL būtų panaudotos ir vaikas pasveiktų?
Lietuvoje ši paslauga yra nauja, todėl statistinių duomenų apie virkštelės kraujo kamieninių ląstelių panaudojimą dar nėra. Taip pat pasaulio bankų praktika rodo, kad pirmieji panaudojimai pasireiškia perkopus 2000 skaičių saugomų mėginių. Tačiau kitose šalyse ši procedūra atliekama jau daug metų ir plačiai naudojama įvairių ligų gydymui. Pirmą kartą virkštelės kraujo kamieninės ląstelės gydymui panaudotos dar 1988 metais, kai Prancūzijoje berniukui susirgus Fankoni anemija (liga, paveikianti visus kaulų čiulpų elementus) nepavyko rasti jam tinkamo kaulų čiulpų donoro. Transplantologams kilo mintis, transplantacijai panaudoti brolio virkštelės kraujo kamienines ląsteles. Taip pirmą kartą kaulų čiulpų ląstelės buvo pakeistos ląstelėmis, išskirtomis iš virkštelės kraujo.
Kaip kamieninės lastelės "supranta" į kokio organo lastelę jai virsti? Ir kaip vyksta organų regeneravimas?
Kol kas vienintele pagrindine ir patvirtinta virkštelės kraujo kamieninių ląstelių taikymo arba ląstelinės terapijos galimybe išlieka jų panaudojimas kaulų čiulpų transplantacijai bei piktybinėms kraujo ligoms gydyti. Kamieninėmis ląstelėmis gydomų ligų sąrašas kasdien pasipildo vis naujomis indikacijomis. Dabartiniu metu jų yra daugiau negu 70. Tačiau šie nauji gydymo metodai kol kas yra klinikiniame lygmenyje. Jų dėka gydomos autoimuninės bei neurodegeneracinės ligos. Į kamieninėmis ląstelėmis gydomų ligų sąrašą patenka ir miokardo infarktas, su amžiumi atsirandančios degeneracinės ligos, negyjantys kaulų ar kremzlių defektai, hepatitas, cukrinis diabetas, nudegimai bei kitos sunkios ligos. Tačiau didelė šių ląstelių panaudojimo galimybių dalis dar yra neatskleista. Ją galima tik numatyti. Gavusios signalą, kurį sukelia bet koks audinių pažeidimas arba liga, šios ląstelės pradeda dalintis (viena iš dukterinių ląstelių išlieka kamienine, o kita virsta specializuota), tampa pažeisto audinio ląstelėmis ir tuo būdu atstato sutrikusią organizmo pusiausvyrą.
Dvynukų atveju, užtenka surinkti vieno vaikelio virkštelės kraują ar abiejų?
Tiek homozigotinių, tiek heterozigotinių dvynių atveju, rekomenduojama abiejų vaikelių virkštelių kraują rinkti į du atskirus kraujo surinkimo maišus.
Planinio gimdymo atveju (cezaris), ar galimas virkštelės kraujo surinkimas?
Cezario atveju, virkštelės kraujo surinkimas - galimas.
Ar virkštelės kraujo surinkimas - skausminga procedūra?
Patvirtiname, kad tai yra neskausminga, keletą minučių trunkanti procedūra. Nei mamytė, nei vaikelis nepatiria jokio diskomforto.
Ar visada surinktas virkštelės kraujas yra tinkamas saugojimui?
Siekiant nustatyti, ar virkštelės kraujas yra tinkamas ilgalaikiam saugojimui, kraujas turi atitikti tam tikrus parametrus: pakankamas mėginio tūris, sterilumas, ląstelių gyvybingumas ir skaičius. Motinos kraujas taip pat ištiriamas dėl virusinių ir infekcinių susirgimų. Ląstelių kokybė patvirtinama per 3-4 sav. po gimdymo dienos, kai atliekami visi reikalingi tyrimai. Jeigu nustatoma, kad ląstelių kokybė neatitinka joms keliamų ilgalaikio saugojimo reikalavimų, deja ląstelės negali būti saugojamos.
Nuo kokių infekcinių susirgimų yra tiriamas motinos kraujas?
Motinos kraujo mėginiams atliekami šie tyrimai: hepatito B, hepatito C, sifilio, žmogaus T-ląstelių limfotropinio viruso (ŽTLV), žmogaus imunodeficitoviruso (ŽIV), citomegaloviruso (CMV). *Pastaba: su citomegalovirusu mėginiai gali būti saugojami.
Kas garantuoja, kad ilgą laiką saugojamos kamieninės ląstelės išliks gyvybingos?
Kamieninės ląstelės yra saugojamos skysto azoto diuaruose, -196º laipsniuose; tokioje temperatūroje nevyksta jokios biocheminės reakcijos. Ši kriogeninio šaldymo technologija garantuoja, kad kamieninės ląstelės saugojamos dešimtis metų išliks gyvybingos, nepraras savo savybių ir prisireikus panaudoti, bus tinkamos.
Planuojame gimdyti natūraliu būdu, ar galėsime rinkti ląsteles?
Galima, svarbiausia tik kad surenkant ląsteles placenta būtų dar neatsidalijusi ir pulsuotų virkštelė.
Kiek užtruktų ląsteles paruošti gydymui?
Skubos tvarka ląstelės yra paruošiamos per parą, ne skubos – per keletą savaičių.
Kas būtų jei įmonė bankrutuotų?
Įmonės bankroto atveju ląstelės su visa įranga, bei jų priežiūra būtų perduotos kitam audinių bankui Lietuvoje, turinčiam audinių banko licenciją šiai veiklai.
Kiek kartų galima panaudoti saugomas ląsteles?
Kol kas atšildytas ląsteles galima panaudoti tik vieną kartą. Tačiau jau yra patentuota keletos Europos šalių ir amerikiečių ląstelių padauginimo technologija, kuri ateityje leis ląsteles panaudoti iki 20 kartų.
Ar jūsų veikla prižiūrima?
Mūsų veiklą prižiūri LR Sveikatos ministerijos akreditavimo tarnyba. Už kiekvieną mėginį atsiskaitome Nacionaliniam transplantacijos biurui.
Ar gali pabrangti ląstelių saugojimas?
Įmokos už ląstelių saugojimą gali keistis tik sutartyje numatytais atvejais. Paslaugos kainų keitimas daugiau įtakotų naujus klientus.
Ar grąžinami pinigai, jei sumokėta už 10 m. saugojimą, o panaudojama po 5m.?
5 metų permoka už saugojimą jums būtų grąžinama.