Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Naujienos - Dirbtinis kraujas: fantastika ar realybė?
 
Atgal
 

Dirbtinis kraujas: fantastika ar realybė? 2012-04-23
Kraujo perpylimo svarba šiomis dienomis jau niekas nebeabejoja: jos reikia ligoniams po sunkių operacijų, gimdyvėms, nudegusiems, sužeistiems ir įvairiomis ligomis sergantiems žmonėms. Mintis apie dirbtinį kraują mokslininkams kilo dar devintajame dešimtmetyje, per vadinamąją ŽIV epidemiją. Padaugėjo užsikrėtimų po kraujo perpylimų, ėmė trūkti neinfekuotų donorų. Be to, augant ir senstant žmonių populiacijai, medicininis kraujo poreikis taip pat nuolatos auga. Neretai sunku greitai rasti tinkantį donorą (nes kraujo atsargos ilgiausia gali būti saugomos 42 dienas), o kai kuriose kultūrose (pvz. Jehovos liudytojų) donorinio kraujo transplantacija yra net draudžiama.
 
Tad įvairios mokslininkų grupės entuziastingai griebėsi dirbtinio kraujo idėjos, tačiau dauguma jų sukurtų produktų buvo atmesti dar net neprasidėjus klinikiniams tyrimams, o kiti - dėl tokių stiprių šalutinių poveikių kaip padidėjęs kraujo spaudimas ar širdies smūgio rizika. Tačiau porą produktų tikrai verta paminėti.
 
Vienas tokių yra Hemopure, gaminamas filtruojant galvijų kraujo ir iš jo išgryninant hemoglobiną. Tuomet jis modifikuojamas,kad būtų kuo panašesnis į žmonių hemoglobiną. Šio preparato privalumas, jog kambario temperatūroje jis yra skystas ir gali būti naudojamas net 3 metus nuo gavimo. Tačiau atmetimo galimybė ir padidėjusio kraujo spaudimo rizika išlieka. Hemopure aprobuotas Pietų Afrikoje (nes šalyje didelis kraujo deficitas), tačiau JAV ir Europoje abejojama jo saugumu.
 
MP4 yra kiek kitokios kilmės. Tai agentas, leidžiamas kartu su donoriniu krauju ir padidinantis jame esančio hemoglobino aktyvumą. Jis ypač naudingas tuomet, kai donorinis kraujas būna nebešviežias. Šiuo metu MP4 efektyvumas ir saugumas tiriami. 
 
Tuo tarpu kita, daugiausiai žadanti, dirbtinio kraujo gamybos technologija remiasi kamieninių ląstelių tyrimais. Mokslininkai dirba dviem kryptimis - eritrocitus augina iš CD 34+ ląstelių, gautų arba iš kaulų čiulpų, arba iš virkštelės kraujo. Tokiu būdu būtų galima gaminti sąlyginai universalų (O(I) Rh-) ir visiškai pilnavertį kraują. Kaip teigia MedicalXpress, per artimiausius dvejus metus bus pradėti antrosios pakopos klinikiniai tyrimai, o po mažiau nei dešimtmečio tikimasi technologiją optimizuoti ir iš kamieninių ląstelių sukurtą kraują naudoti medicinoje.
 
Plačiau apie tai žurnale Chemistry World.

 

Nuotrauka iš gponline.com.