Eliza (Elisa Rudgers) pasakoja, jog kol ji laukėsi sūnelio Rydro (Rydr) „nėštumas buvo tiesiog nuostabus“. Visą nėštumo laikotarpį buvo atliekami prenataliniai testai, kurių rezultatai taip pat buvo geri. Bet taip jau susiklostė, kad vaikelio atėjimas į šį pasaulį buvo ne toks, kaip visų. Kad išvystų dienos šviesą Rydrui prisireikė medikų pagalbos. Vaikelis valandų valandas buvo užstrigęs. Ateinančias šešias savaites Rydrui teko praleisti intensyvios terapijos skyriuje, mat gimdymo metu buvo pažeistas smegenų kamienas, kuris yra atsakingas už tam tikrų sričių funkcionavimą: kvėpavimo reguliavimą, čiulpimą, rijimą. Vaikelis negalėjo judėti.
Kai Rydrui suėjo 11 mėnesių, dėl smegenų pakenkimo jam buvo diagnozuotas cerebrinis paralyžius. Tai raidos sutrikimas, pasireiškiantis kūno padėties, judėjimo ir pusiausvyros sutrikimais, atsiradusiais dėl smegenų dalių, kontroliuojančių raumenų veiklą ir valingus judesius, pažeidimo. Jis yra dažniausia vaikų judėjimo negalios priežastis ir šiuo metu ši liga yra nepagydoma.
„Kai mes su vyru dar prieš gimstant sūnui nusprendėme išsisaugoti jo virkštelės kraują, iš tikrųjų net nelabai žinojome apie jį“, - sako Eliza. „Kadangi nėštumas buvo be komplikacijų, iš pražių net nematėme pagrindo saugotis ląsteles. Tačiau kuo daugiau tuo domėjomės, tuo darėsi aiškiau, kad išsisaugoti virkštelės kraują yra tikslinga“.
Praėjus keturiems mėnesiams po diagnozės, Rydro šeima apsilankė Duke universitete. Po medikų apžiūros buvo nuspręsta transplantuoti Rydrui jo paties virkštelės kraujo kamienines ląsteles (kasmet trejus metus iš eilės). Pirmojo vizito metu Rydrui buvo daugiau nei vieneri, jis negalėjo pats sėdėti, ką dauguma vaikų daro jau po šešių mėnesių. Jau po antros injekcijos (praėjus dar metams) pastebėta, kad ypač pagerėjo Rydro verbaliniai įgūdžiai, jis pradėjo vaikščioti. 2011 m. buvo atlikta trečioji injekcija. Iki šiol Rydro kalba bei motorika tik gerėja. Mama džiaugiasi: „Jis gali vaikščioti! Jis gali šokinėti!“.
Žinoma, Rydras lanko keletą skirtingų fizinės terapijos seansų per savaitę. Pasak fizioterapeuto Rennie Lee: „Jau po pirmos injekcijos buvo matomas didžiulis pagerėjimas vaikelio bendram vystymuisi. Rydras šiuo metu mokosi daug greičiau negu vaikai, kuriems nustatyta ta pati diagnozė“. Nors Rydro tėvai ir gydytojai įsitikino virkštelės kraujo nauda, bet mokslininkai ir toliau tiria virkštelės kraujo kamieninių ląstelių vaidmenį gydant cerebrinį paralyžių.
Plačiaus skaitykite čia.