Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Limfocitai iš virkštelės kraujo gali būti panaudoti ląstelinei priešvėžinei imunoterapijai.
 
Atgal
 
Limfocitai iš virkštelės kraujo gali būti panaudoti ląstelinei priešvėžinei imunoterapijai. 2008-03-31

Virkštelės kraujo ląstelės kovoja prieš nervų sistemos auglius.

Neuroblastoma yra viena iš dažniausiai pasitaikančių vėžinių susirgimų vaikų tarpe. Tai piktybinis simpatinės nervų sistemos navikas, dažniausiai išsivystantis antinksčiuose. Neuroblastoma diagnozuojama pirmaisiais gyvenimo metais, todėl tokių navikų gydymas operuojant, veikiant radiacija, ar kitomis dabartinėmis gydymo priemonėmis yra itin sudėtingas, nes smarkiai pažeidžiami ir sveiki audiniai. Todėl būtini nauji gydymo būdai, kurie nebūtų tokie kenksmingi sveikiems audiniams ir turėtų didesnį gydymo potencialą.

Ankstesni atlikti tyrimai įrodė, kad vaiko imuninė sistema gali kontroliuoti neuroblastomos augimą. 2005 metais mokslininkas Jarnjak-Jankovic parodė, kad išskyrus limfocitus iš periferinio kraujo, juos suaktyvinus ir suleidus ligoniui, gali būti efektingai gydomi tokie navikai kaip neuroblastoma. Tokiu būdu, autologinės (paties paciento) ląstelės gali būti tinkamos imunoterapijai. Tačiau autologinis gydymas dažniausiai negali būti taikomas dėl ląstelių trūkumo ar jų netinkamumo (dėl prieš tai atliktų gydymų) arba/ir dėl navikinių ląstelių sukelto imuninės sistemos atsako. Tokiu atveju naudojamos donoro ląstelės. Tačiau didžiausia problema, su kuria susiduriama – tinkamo donoro nebuvimas. Mokslininkai nustatė, kad šių ląstelių gausu žmogaus virkštelės kraujyje. Virkštelės kraujo vienbranduolės ląstelės yra idealus limfocitų šaltinis dėl šių savybių: jos gana plačiai prieinamos (ląsteles galima surinkti gimdymo metu), paėmimas nesukelia jokios rizikos donorui (toks ląstelių paėmimas nesekina donoro), galimas autologinis šaltinis (jeigu ląstelės kūdikio gimimo metu buvo surinktos ir išsaugotos), maža perduodamų infekcinių ligų rizika, nedidelė tikimybė pasireikšti atmetimo reakcija donoras-prieš-šeimininką, o svarbiausiai – didelis citotoksinių ląstelių-pirmtakių kiekis!

Mokslininkai Joshi ir kt. (2007) jau ankstesniuose savo darbuose parodė, kad virkštelės kraujyje esama vėžiui citotoksiškų ląstelių-pirmtakių. Šios ląstelės iš virkštelės kraujo buvo panaudotos limfokinų aktyvuotiems kileriams (LAK), vėžiui specifiškiems citotoksiniams T limfocitams (CTL) bei dendritinėms ląstelėms (DC) gauti. Tiek LAK, tiek CTL, padedant dendritinėms ląstelėms (DC) efektyviai naikino neuroblastomos ir glioblastomos ląsteles. Šie tyrimai parodė, kad limfocitai iš virkštelės kraujo gali būti panaudoti ląstelinei priešvėžinei imunoterapijai.

Mokslininkai vieningai pritaria, kad esant tokiems tyrimų rezultatams ši neuroblastomos gydymo alternatyva duoda pagrindą tolimesniems ikiklinikiniams tyrimams.

Virkštelės kraujas padeda pašalinti piktybinės ligos likučius po transplantacijos.

Pagrindinė pasikartojančios leukemijos priežastis – vėžinių ląstelių likučiai. Specifinė imunoterapija gali sunaikinti vėžinių ląstelių likučius. Tai pasiekiama suleidžiant leukemijai specifinius citotoksinius T limfocitus. Atliktas tyrimas (Tan et al. 2007), kurio metu buvo tiriami T limfocitai bei dendritinės ląstelės (DC) išskirtos iš virkštelės kraujo. Laboratorijoje dendritinės ląstelės aktyvino T limfocitus, buvo vertinamas aktyvuotų limfocitų tinkamumas imunoterapijai. Tyrimų rezultatai parodė, kad šios ląstelės efektyviai veikia vėžines ląsteles citotoksiškai, t.y. jas naikina.

Beje, jau kiek anksčiau mokslininkai parodė, kad iš virkštelės kraujo išskirti citotoksiniai T limfocitai gali būti sėkmingai panaudoti ir gydant krūties vėžį (Wang et al. 2004).

Šaltiniai:
1. Tan H et all. Ex vivo specific induction of CD8 positive anti-leukemia cytotoxic lymphocytes from umbilical cord blood Zhongguo Shi Yan Xue za Zhi 15(1):129-33 Feb 2007
2.Joshi AD et al. Immunotherapy of human neuroblastoma using umbilical cord blood-derived effector cells J Neuroimmune Pharmacol. 2(2):2002-12 Jun 2007