Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - ASBMT: Nepilnai recipiento HLA tipą atitinkančio Virkštelės Kraujo Transplantacija – Perspektyvi Alternatyva Kaulų Čiulpų Transplantacijai
 
Atgal
 
ASBMT: Nepilnai recipiento HLA tipą atitinkančio Virkštelės Kraujo Transplantacija – Perspektyvi Alternatyva Kaulų Čiulpų Transplantacijai 2009-02-18

Atliktas tyrimas, kuris parodė, kad vaikams, kuriems reikia kaulų čiulpų transplantacijos gali tikti nepilnai recipiento HLA (žmogaus leukocitų antigenų) tipą atitinkančio virkštelės kraujo transplantacija.

Vaikams, sergantiems piktybiniais susirgimais ar paveldimomis kraujo ligomis, atlikus virkštelės kraujo (kurio tik keturi iš šešių HLA antigenų atitiko ligonio HLA) transplantaciją, nepavykusių transplantacijų buvo mažiau, taip pat pasitaikė gerokai mažiau ūmių recipiento-prieš-šeimininką ligos atvejų – paskelbė Vinod Prasad, Duke Universiteto Medicinos Centro M.D., Amerikos Kraujo ir Kaulų Čiulpų Transplantacijos Organizacijos susitikime.

54,8%, 46,6% ir 43% šių pacientų išgyveno atitinkamai vienerius, trejus ir dešimt metų. Pasak Dr. Prasad, šiems pacientams tai yra labai aukšti išgyvenamumo rodikliai. „Tiems pacientams, kuriems nepavyksta rasti tinkamo kaulų čiulpų donoro, negimininga virkštelės kraujo, net jeigu jis nepilnai atitinka ligonio HLA tipą, transplantacija yra labai geras pasirinkimas“. Ne visada pavyksta rasti tinkamą kaulų čiulpų donorą būtent tam pacientui, kuriam reikia transplantacijos, o ypač tai yra sudėtinga pacientams priklausantiems etninių ir rasinių mažumų grupėms. Virkštelės kraujo panaudojimas turi privalumų lyginant su kaulų čiulpais. Pasak medicinos daktaro, virkštelės kraują nesudėtinga surinkti, jame yra daugiau nesubrendusių ląstelių, jis sukelia mažiau komplikacijų ir donoro atitikimas nėra toks svarbus. Norėdami nustatyti neatitikimo galimumą, Dr. Prasad ir jo kolegos įvertino 314-ai vaikų atliktų transplantacijų efektyvumą. Transplantacijai buvo naudojami 4-is (iš 6) HLA tipus atitinkantys virkštelės kraujo vienetai. Transplantacijos buvo atliekamos nuo 1993 m. rugpjūčio iki 2007 m. lapkričio.

Daugeliui pacientų (61%) buvo diagnozuoti piktybiniai susirgimai – įskaitant leukemiją, limfomą ir mielodisplastinius sindromus. Visi kiti sirgo metabolitiniais ar imuninės sistemos nepakankamumo sindromais bei kitais susirgimais. Praėjus 42 dienoms po transplantacijos, neutrofilų prigijimas buvo stebimas 77,7% pacientuose, o po 180 dienų trombocitų prigijimas buvo 52,1%. Per 7 metus nesėkmingų pirminių transplantacijų buvo 6,7%. Pasak Dr. Prasad, lyginant su kaulų čiulpų transplantacija tai yra šiek tiek didesnis procentas, tačiau pakankamai žemas. „Be to, daugumai pacientų, kuriems pirma transplantacija buvo nesėkminga, galima atlikti antrą transplantaciją“ – pridėjo daktaras.

Išgyvenamumo dažnis pirmaisiais, trečiaisiais ir 10 metais buvo palygintas su išgyvenamumo dažniu tų pacientų, kuriems buvo atlikta nepilnai recipiento HLA tipą atitinkančių kaulų čiulpų transplantacija bei vaikais, kuriems iš vis nebuvo atlikta jokia transplantacija. „Be šių transplantacijų pacientai nebūtų išgyvenę“, kalbėjo daktaras. Išplėstinė analizė parodė, kad vienų metų ar ilgesnio periodo išgyvenamumas buvo žymiai didesnis pacientams, kuriems atlikta virkštelės kraujo transplantacija (kai vienas kraujo vienetas turėjo daugiau nei 2,5 x 107 ląstelių su branduoliais kūno masės kilogramui), kai transplantatas neatitinko nei vieno ar atitiko tik vieną (vietoj abiejų) HLA-B tipo antigeną.

Naudojant tik dalinai recipiento HLA tipą atitinkantį virkštelės kraują, padidėja galimybė atlikti transplantacijas vaikams. “Tokiu būdu, beveik visi pacientai, kuriems reikia transplantacijos, gali ją gauti, o ypač tie pacientai, kurie yra kilę iš etninių ir rasinių mažumų“, kalbėjo Dr. Prasad. Sprendimas, kokią transplantaciją atlikti – kaulų čiulpų ar virkštelės kraujo – turi būti priimtas atsižvelgiant į paciento būklę, nes, pasak Dr. Prasad, negiminingo kaulų čiulpų donoro paieška vidutiniškai užtrunka nuo dviejų iki trijų mėnesių. Tuo tarpu dalinai recipiento HLA tipą atitinkančio virkštelės kraujo donoro paieška užtrunka tik dvi savaites. Tad jeigu pacientui transplantacijos reikia kuo skubiau, arba tinkamiausias galimas kaulų čiulpų donoras tik dalinai atitinka recipiento HLA tipą, geriausia būtų transplantacijai pasirinkti virkštelės kraują.

Nors dalinai recipiento HLA tipą atitinkančio virkštelės kraujo transplantacijos dar nėra plačiai paplitusi praktika, tačiau Dr. Prasad tikisi, kad po šių atradimų gydytojai priimdami sprendimus galės svarstyti daugiau pasirinkimo galimybių nei iki šiol.

Pirminis šaltinis: American Society of Blood and Marrow Transplantation.
Šaltinio Nuoroda: Prasad V, et al „Unrealated umbilical cord blood transplantation from a single 4/6 matched unit is an effective therapy for children with malignant and non-malignant diagnoses: Good survival, low graft failure and graft-versus-host disease in a single centre analysis of 314 patients“ ASBMT 2009; Abstract 950455.