Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Naujienos - Mokslininkai ataugino rageną iš suaugusio žmogaus kamieninių ląstelių
 
Atgal
 


Mokslininkai ataugino rageną iš suaugusio žmogaus kamieninių ląstelių 2014-07-09

Bostono (JAV) tyrėjai sėkmingai išaugino žmogaus ragenos audinį, kurio panaudojimas medicinoje potencialiai leis atkurti regėjimą akliesiems. Tai vienas pirmųjų bioaudinių, sukurtų iš suaugusio žmogaus kamieninių ląstelių.

 

Raktu į sėkmę tapo ABCB5 molekulė, atliekanti biožymens funkciją sunkiai randamoms limbo kamieninėms ląstelėms.  Esančios akies limbe – kampe tarp ragenos ir akies baltymo – limbo kamieninės ląstelės yra atsakingos už ragenos audinio atkūrimą ir priežiūrą. Dėl jų gebėjimo regeneruoti mokslininkai jau seniai tikėjosi panaudoti šias kamienines ląsteles tam, kad iš naujo užaugintų žmogaus audinį ir panaudoti jį ligų, susijusių su aklumu ar ragenos sužalojimu, gydymui. Problema, kodėl anksčiau tai nebuvo atlikta – rasti šias ląsteles labai sudėtinga. 

 

Mokslininko Dr. Markus Frank laboratorija atrado svarbią ABCB5 molekulę prieš daugiau kaip 10 metų ir atskleidė, kad ABCB5 yra svarbi kaip faktorius, neleidžiantis joms patirti apoptozės (ląstelių mirties). Tam, kad toliau įrodytų ABCB5 molekulės vaidmenį akyje, Frankas ir jo komanda sukūrė dvi grupes pelių – pirmoji, kurioms trūksta veiklaus ABCB5 geno, antroji - su pilnai veikliu ABCB5 genu. Pelės, stokojančios ABCB5 geno, prarado savo limbo kamieninių ląstelių populiacijas ir negalėjo atkurti sveiko ragenos audinio.

 

Ši molekulė pasitarnavo ir nustatant bei išskiriant limbo ląsteles iš mišrios ląstelių populiacijos. Naudojant ragenos audinį iš mirusių donorų, tyrėjai sugebėjo nustatyti limbo kamieninių ląstelių vietą, naudodami antikūnus, kurie riša prie ABCB5. Taip identifikuotas ląsteles buvo galima izoliuoti ir persodinti pelėms, kurių limbo kamieninės ląstelės buvo išimtos. Kaip ir tikėtasi, pelėse buvo užaugintas visiškai normalus ir funkcionuojantis žmogaus ragenos audinys.

 

Nors kamieninių ląstelių tyrimai dar tik įsibėgėja, jų pritaikymas ligų gydymui sparčiai auga. Jau ankščiau žinoma, jog kai kurioms ligoms, tokioms kaip glaukoma, aklumas, makulos degeneracija gali būti naudojamos iš kaulų čiulpų arba virkštelės kraujo gautos mezenchiminės kamieninės ląstelės. 

 

Autorė: Marija Šalčiūtė

 

Šaltiniai:

  1. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140702131744.htm
  2. http://www.foxnews.com/health/2014/07/02/researchers-successfully-regrow-corneas-using-adult-human-stem-cells/
  3. http://medicalxpress.com/news/2014-07-scientists-screen-stem-cells-corneal.html