Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Naujienos - Kamieninių ląstelių terapija prieš GVHD skinasi kelią Japonijoje
 
Atgal
 


Kamieninių ląstelių terapija prieš GVHD skinasi kelią Japonijoje 2014-01-08

Japonijoje, Hiogo regione veikianti biotechnologijų įmonė JCR Pharmaceutical Co paskelbė apie ketinimą standartizuoti padaugintų ląstelių terapiją šeimininko prieš transplantatą ligos atveju. Tokia terapija jau patvirtinta Kanadoje ir Naujojoje Zelandijoje, bet būtų pirmoji standartizuota Japonijoje. Tai būtų ne tik didelis progresas medicinine, bet ir ekonomine prasme.

 

Technologijos esmė – mezenchiminių kamieninių ląstelių, išskirtų iš sveiko donoro, padauginimas ir naudojamas transplantato prieš šeimininką ligai (ang. graft versus host disease (GVHD)) gydyti. Ši būklė atsiranda kai po alogeninės kamieninių ląstelių  transplantacijos donoro ląstelės ima kovoti prieš recipiento organus ir audinius. Dažnai ji būna atspari medikamentiniam gydymui ir laikoma viena dažniausių mirtingumo priežasčių po alogeninės transplantacijos. Japonijos hematologų ir transplantologų draugijos duomenimis, vien Japonijoje šia liga suserga apie 1200, o 500-tams jų negali padėti vaistai.

 

Mezenchiminės ląstelės gali padėti, kadangi jos pasižymi imunosupresinėmis ir imunomoduliacinėmis savybėmis.  Jos paprasčiausiu būdų sulašinamos į veną, o kelią į  pažeidimo vietą atranda pačios. Pasiekusios kaulų čiulpus, jos, dėka aplinkinių ląstelių stimuliacijos, pradeda sekretuoti bioaktyvias molekules, kurios atakuoja „priešiškas“ imunines ląstelės taip stabdydamos ligos pasireiškimą.

Klinikiniai tyrimai, vykdomi nuo 2007 metų parodė, jog GVHD simptomai per 6 mėnesius išnyko 12-kai iš 14-kos gydytų pacientų. Kitų autorių duomenimis, 2 metų išgyvenamumo tikimybė naudojant šią terapiją yra 78 %.

 

Taigi mezenchiminės kamieninės ląstelės yra tinkamas ląstelių šaltinis ne tik įvairiems pažeistiems audiniams regeneruoti, bet ir su imuniniu atsaku susijusių ligų gydymui. Tokios terapijos jau dabar pradedamos standartizuojamos, nes yra saugios ir efektyvios. 

 

Šaltiniai: http://the-japan-news.com/news/article/0000904231 ;

http://www.nature.com/bmt/journal/v46/n2/full/bmt2010275a.html