Mažų ląstelių – didelė vertė Pagrindinis - Naujienos - Gyvybes gelbsti iš kamieninių ląstelių išauginti organai
 
Atgal
 

Gyvybes gelbsti iš kamieninių ląstelių išauginti organai 2012-06-18

Praėjusią savaitę Švedijos gydytojai pranešė apie sėkmingai pavykusią sunkią operaciją 10 metų mergaitei. Operacijos metu jai buvo transplantuota vena, užauginta laboratorijoje iš pačios mergaitės kamieninių ląstelių.

 

Tokio pobūdžio operacija dešimtmetei buvo gyvybiškai reikalinga, nes jai grėsė mirtis dėl užsikišusios stambios venos, jungiančios žarnyną ir kepenis. Tai galėjo sukelti vidinį kraujavimą. Kiti gydymo būdai, tokie kaip bandymas dirbtiniais implantais nukreipti kraujotaką aplink užsikišusią venos dalį, nepadėjo.

 

Gydytojų komanda, besirūpinanti paciente panaudojo 9 cm mirusio vyro veną, nuo jos pašalino jo ląsteles ir likusį „karkasą“ panardino į mergaitės kamieninėse ląstelėse. Tokiu būdu mėgintuvėlyje pavyko užauginti iš mergaitės ląstelių sudarytą kraujagyslę. Po dviejų savaičių vena sėkmingai implanuota į mergaitės organizmą.

 

Gydytojai teigia, kad persodinus mėgintuvėlyje užaugintą veną pagerėjo ne tik pacientės kraujotaka, bet ir gyvenimo kokybė. Implantų auginimo mėgintuvėlyje technologija išgelbėjo mergaitę nuo procedūros, kurios metu iš pacientės kaklo arba kojų būtų reikėję išimti ten esančias venas ir persodinti į reikiamą kūno vietą. Po tokio gydymo padidėja tikimybė, kad išsivystys galūnių problemos.

 

Tiesa, tokio pobūdžio translantacija nėra pirmoji pasaulyje. Prieš 4 metus, Barselonoje, tokia operacija buvo atlikta vienai 30 m. moteriai, sergančiai tuberkulioze. Operacijos metu buvo persodinta iš pačios pacientės kamieninių ląstelių užauginta trachėja. Didžiausias tokių operacijų privalumas yra tas, jog naudojant iš savo audinių išskirtas ląsteles, nėra jokios organizmo atmetimo rizikos ir nereikia vartoti imunosupresinių vaistų.

 

Viso pasaulio mokslininkai vis daugiau dėmėsio skiria regeneracinės medicinos sričiai, siekdami atrasti kuo daugiau gydymo galimybių, pasitelkus natūralų organizmo procesą – regeneraciją. Šiandien tunelio gale jau nebėra taip tamsu - matyti viltinga šviesa.

 

Nuotraukos šaltinis čia.