Mokslininkai iš „Tokijo mokslų universito“ Japonijoje iš kamieninių ląstelių sukūrė ašarų ir seilių liaukas, kurias sėkmingai persodino į suaugusias peles.
Tokį metodą ateityje bus galima naudoti ir žmonėms, kurių seilių ir ašarų liaukos prarastos dėl amžiaus ar ligų, tokių kaip autoimuninės sistemos sutrikimai, kaklo ar galvos vėžys.
Norėdami sukurti šias liaukas, mokslininkų komanda išgavo dviejų tipų kamienines ląsteles iš pelės embriono ir augino jas laboratorijos sąlygomis. Šios ląstelės pamažu pradėjo mėgdžioti procesus, kurie vyksta embrionuose, kuomet formuojasi ašarų ir seilių liaukos. Tokios, primityvios liaukutės buvo įsodintos į suaugusios pelės organizmą.
Praėjus mėnesiui, liaukos susijungė su nervų sistema ir tiekimo kanalais. Kai mokslininkai stimuliavo virškinimo sistemą, naudojant druską, įsodintos seilių liaukos funkcionavo visiškai įprastai- išskirdamos seiles. Taip pat nutiko ir su ašarų liaukomis, kuomet dirgino akis- išsiskyrė ašarų liaukos, tokios pat sudėties, kokios normaliai randamos pas suaugusias peles.
Ši mokslininkų komanda jau ankščiau yra išauginusi graužikų dantis ir plaukus, naudojant kamienines ląsteles.
Šaltinis: čia.