Mažų ląstelių – didelė vertė Home - Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių diferenciacija į nervines ląsteles, jų panaudojimo galimybės gydant CNS ligas
 
Back
 
Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių diferenciacija į nervines ląsteles, jų panaudojimo galimybės gydant CNS ligas 2008-07-15

Žmogaus centrinės nervų sistemos (CNS) pažeidimų gydimas, paremtas kamieninių ląstelių transplantacija, yra daug žadanti gydymo strategija, kurios pagalba gali būti gydomi tiek išėmisniai CNS pažeidimai, tiek neurodegeneracinės nervūų sistemos ligos. Teoriškai, embrioninės kamieninės ląstelės yra geriausias pasirinkimas. Tačiau jų panaudojimas kylia daug etinių prieštaravimų. Suaugusio žmogaus Kamieninių ląstelių randama ir daugelyje suaugusio žmogaus audinių. Kai kurios jų, kaip pavyzdžiui odos kamieninės ląstelės, gali virsti nervinėmis ląstelėmis. Mezenchiminės kamieninės ląstelės iš suaugusio žmogaus kaulų čiulpų ar naujagimio virkštelės kraujo taip pat gali virsti nervinėmis ląstelėmis ir ši jų savybė gali būti panaudota CNS ligų gydymui.

Žmogaus virkštelės kraujo kamieninės ląstelės gali būti išsaugotos gimdymo metu, o jų kokybės neveikia senėjimas ar pogimdyminės virusinės infekcijos. Yra įrodyta, kad virkštelės kraujo mezenchiminės kamieninės ląstelės gali virsti nervinėmis ląstelėmis ir in vitro, ir in vivo.

Virkštelės kraujas buvo tirtas infarkto ir nugaros smegenų pažeidimams gydyti gyvūnų modeliuose, siekiant nustatyti jų galimą teigiamą efektą. Ankstesni tyrimai parodė, kad žmogaus virkštelės kraujo kamieninės ląstelės, sušvirkštos į veną žiurkėms, migruoja į vidurinės cerebralinės arterijos okliuzijos (MCAO) vietą ir pagerina funkcinį gijimą. Svarbu pažymėti, kad šios žmogaus virkštelės kraujo ląstelės migruoja ir į infarkto paveiktą vietą. Vėliau buvo nustatyta, kad sumažėjusi infarkto apimtis ir pagreitėjęs širdies raumens funkcijos atsistatymas priklauso nuo suleistų kamieninių ląstelių skaičiaus. Poveikio mechanizmas nėra žinomas.

Buvo tirtos šių ląstelių galimybės gydyti neurodegeneracines ligas. Įrodyta, kad žmogaus virkštelės kraujas sulėtino neurodegeneracinių ligų progresavimą, o transplantuotos kamieninės ląstelės migravo į įvairius audinius, net į galvos ir stuburo smegenis.

Jau atliekami klinikiniai tyrimai, kurių metu tiriamas virkštelės kraujo kamieninių ląstelių gebėjimas gydyti daugelį kraujodaros ir širdies sistemos sutrikimų, tačiau šių ląstelių taikymas centrinės nervų sistemos pažeidimų ar infarkto gydymui dar turi būti tiriamas plačiau.

Šaltinis: Choon Bing Low et al. Neural Differentiation and Potential Use of Stem Cells From the Human Umbilical Cord for Central Nervous System Transplantation Therapy Journal of Neuroscience Research 86:1670-1679 (2008)